Og nå. Noe helt annet.
Hva er «en norsk kristen»? Det er et spørsmål uten et åpenbart entydig svar. Noen kristne ser Bibelen som den hele og fulle sannhet. Noen ser den bare som en samling rettledende myter. Noen roper mot Himmelen på uoversettelig englespråk i store forsamlinger. Noen sitter i stille bønn rundt et enkelt stearinlys. Noen er homofile. Noen tror homofile er evig dømt. Noen spiser og drikker hva de vil. Noen forbanner svinekjøtt, alkohol og kaffe. Noen tror på én ensom Gud. Noen tror på guder, engler og demoner.
Norske kristne finnes i et utall varianter og former, i frikirker og menigheter med tidvis så ulike utgangspunkt og trossyn at det kan være vanskelig å se at de tilhører en og samme religion. Likevel har mange nordmenn et ganske stereotypisk bilde av hva en norsk kristen er.
Dette prosjektets mål er å samle et tidsbilde av norsk kristendom. Å besøke, møte og fotografere kristne over hele landet og i alle trosretninger. For å finne likheter og ulikheter, og ikke minst for å forstå hvordan enkeltmennesker finner sin sannhet i alt mylderet.
Dette er et pågående langtidsprosjekt uten noe foreløpig konkret sluttprodukt. Jeg er ikke religiøs selv, men har alltid vært sterkt fascinert av menneskers evne til å tro. Dette er sånn sett også et dypdykk inn i egne perspektiver og fordommer.
Har du tips til steder jeg bør dra og mennesker jeg bør møte, er jeg interessert i å høre fra deg.
(Oppdatert 25.10.2011)

















